Linux CentOS 7

[object object] Linux CentOS 7 centos 300x84

CentOS The Community Enterprise Operating System kelimelerini temsil eder. CentOS Projesi sağlam açık kaynaklı bir ekosistemi sunmaya odaklanmış, toplum odaklı özgür yazılım çabasıdır. CentOS kullanıcıları için, geniş bir yelpazeye uygun dağıtımlarıyla istikrarlı yönetilebilir bir platform sunar. Red Hat Enterprise Linux ‘a ücretsiz alternatif olarak çıkarılan CentOS, son kullanıcıyı değil Red Hat ‘ın ücretli sistemleri ile %100 uyumluluğu hedefleyen sunucu odaklı bir linux dağıtımıtır. CentOS Red Hat firmasının dağıtımı olan Red Hat Enterprise Linux (RHEL) kaynak kodları üzerine kurulu ve bu dağıtımla uyumludur.

CentOS Linux Distribution ücretsizdir ve redistribute dağıtımı serbesttir. Yaklaşık her iki yılda bir yeni bir CentOS versiyonu yayınlanır. Her CentOS versiyonu 10 yıl boyunca muhafaza edilir – korunur, desteklenir. Her CentOS versiyonu için periyodik olarak yaklaşık altı ayda bir yeni donanımlar desteklenir. Bu durumda bize güvenli bir şekilde, tahmin edilebilir düşük bakım maliyetli, devamlılık içeren, emniyetli Linux ortamı sağlar. CentOS cpanel, plesk, kloxo gibi kontrol panelleri ile %100 uyumlu aktif olarak çalışabilmektedir. CentOS birebir RedHat türevi olduğundan, RedHat ile ilgili Linux komutları ve işlemleri CentOS içinde aynıdır.

Yeni sürümler CentOS 7 sistemi yeniden başlatmaya gerek kalmaksızın kernel patch geçebilmeye olanak sağlayan kpatch (Dynamic Kernel Patching) uygulaması gibi özelliklerle tadından yenmez olmuştur. MySQL yerine MariaDB ‘ye geçilmiştir, iptables yerine firewalld gelmiştir. Gnome 3.8 den 3.14 e, KDE 4.3 den 4.14 e, Xorg-X11-Server 1.15 den 1.17 ye, libreoffice 4.2.8 den 4.3.7 ye, openldap 2.4.39 dan 2.4.40 sürüme gibi bir sürü güncelleme gelmiştir.

MariaDB, MySQL Database Server’ın kaynak kodundan türemiş, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılarak ücretsiz olarak kullanılabilen, geliştirilmesi ve bakımı topluluk tarafından sürdürülen ilişkisel veritabanı yönetim (RDBMS) sunucusudur. Bilindiği gibi MySQL Oracle tarafından satın alınmıştır.

CentOS Linux, Hosting firmalarının bir numaralı tercihidir. Özellikle kurumsal firmaların Web Server hizmeti için çok uygun bir Linux distribution dersek yerinde olur.

CentOS 7 DVD ISO Aşağıda 5 farklı Türkiye Lokasyonlu Linkten istediğiniz birisini indirebilirsiniz.

Türkiye Sunucu 1
Türkiye Sunucu 2
Türkiye Sunucu 3
Türkiye Sunucu 4
Türkiye Sunucu 5

Yazar: Root